مکمل غذایی

جبران کمبود کلسیم بدن

Forever Calcium

میلیون‌ها نفر در در جهان مشکل پوکی استخوان دارند و میلیون‌ها نفر دیگر از پایین بودن تراکم استخوان رنج می‌برند و با خطر ابتلا به پوکی استخوان روبرو هستند. از این میان، ۸۰% زن هستند. بر اساس پژوهش وزارت کشاورزی امریکا درباره جذب مواد غذایی، نیمی از زنان مقدار کلسیم لازم را در رژیم غذایی روزانه خود مصرف نمی‌کنند. دانشمندان می‌گویند مصرف مکمل‌های کلسیم نه تنها از کاهش تراکم استخوان در سالمندان جلوگیری می‌کند، بلکه می‌تواند افزایش مواد معدنی را در استخوان‌های کودکان و جوانان نیز در پی داشته باشد.

جنیفر دابلیو. هارتل (متخصص مواد معدنی)

مواد معدنی برای سلامت استخوان‌ها بسیار مهمند. استخوان‌های بدن از مواد معدنی تشکیل شده‌اند. کلسیم ساختار اصلی استخوان‌ها را تشکیل می‌دهد و استخوان‌ها به طور مداوم در حال تولید این مواد معدنی هستند. یعنی کلسیم از بین می‌رود و دوباره از جایی دیگر وارد استخوان‌ها می‌شود. بنابراین، باید مواد معدنی را به میزان کافی مصرف کنیم.

این بدان معنی است که استفاده از مکمل‌های مناسب کلسیم در کنار داشتن سبک زندگی سالم می‌تواند خطر پوکی استخوان را کاهش دهد. نکته کلیدی در اثربخشی مکمل‌های کلسیم میزان مصرف آن نیست، بلکه میزان جذب آن در بدن است. بعضی‌ می‌گویند بدن ما نتیجه چیزی است که می‌خوریم. ولی دقیق‌تر این است که بگوییم بدن ما نتیجه آن چیزی است که جذب و در بدن استفاده می‌شود. به این شکل از جذب مواد در بدن اصطلاحا «فراهمی زیستی» گفته می‌شود که همان دسترسی بدن به مواد غذایی است. دسترسی به مواد غذایی بسیار مهم است چرا که مثلا ممکن است روی برچسب یک محصول نوشته شده باشد ۱۰۰۰ میلی‌گرم، اما بدن تنها به بخشی از این ۱۰۰۰ میلی‌گرم دسترسی پیدا می‌کند. با بالا رفتن سن، توانایی بدن برای جذب کلسیم به میزان چشم‌گیری کاهش می‌یابد. جذب کلسیم را می‌توان به این شکل دید: استخوان‌های بدن مثل یک بانک هستند؛ کلسیم پول رایج در این بانک است. وقتی غذایی حاوی کلسیم می‌خوریم، مثل این است که در این بانک سپرده‌گذاری کنیم. همچنین، این کلسیم بسته به نیازهای بدن از این حساب بانکی برداشت می‌شود. اگر میزان جذب کلسیم بدن خیلی پایین باشد، برای حفظ کلسیم استخوان‌ها در سطح نرمال، بدن از این حساب بانکی برداشت می‌کند، یعنی نیاز خود را از استخوان‌ها تامین می‌کند. در طول زمان، اگر میزان کلسیم خروجی از استخوان‌ها بیشتر از کلسیم ورودی باشد، استخوان‌ها باریک و ضعیف می‌شوند و راحت‌تر می‌شکنند.

محصول جدید و اصلاح شده فوراور کلسیم (Forever Calcium) ترکیبی است ویژه از مواد معدنی با اشکالی از کلسیم و منگنز که بالاترین سطح فراهمی زیستی را دارند و در سلامت استخوان‌ها نقش حیاتی دارند. فوراور کلسیم حاوی دی کلسیم مالات است؛ شکلی بسیار عالی از کلسیم که با منیزیم بافر شده ترکیب می‌شود. فرمول ویژه این محصول حاوی مواد معدنی ضروری برای بدن است و بیشترین میزان دسترسی و جذب این مواد در بدن را فراهم می‌کند.

در بازار انواع مختلفی از مکمل‌های کلسیم وجود دارند. در این محصول از دی کلسیم مالات استفاده شده است. دلیل برتری این محصول استفاده از اسید مالیک است. این محصول نوعی سیستم برای رساندن مواد غذایی مورد نیاز به بدن است. این شکل از کلسیم به راحتی در بدن حل می‌شود و به نقاط مورد نیاز در بدن رسانده می‌شود. اشکال دیگر کلسیم با مواد غذایی دیگر در بدن روبرو می‌شوند. مثلا، با خوردن بعضی غذاها، این مواد غذایی کلسیم را گرفته و از جذب آن جلوگیری می‌کنند. یعنی عملا کلسیم فقط از این نقاط عبور می‌کند بدون این که جذب شود. اشکال دیگری نیز از کلسیم وجود دارند که به راحتی حل نمی‌شوند و فقط از قسمت‌های مختلف بدن عبور می‌کنند. این حالت مثل آن است که اصلا کلسیمی مصرف نکرده باشیم.

جذب بهتر کلسیم به معنی وجود کلسیم بیشتر در خون و دسترسی بیشتر بدن به این ماده است. نتیجه این فرایند محصولی است که در چهار زمینه به استفاده بهینه بدن از مواد غذایی کمک می‌کند: ۱: تجزیه مواد غذایی، ۲: حل شدن مواد؛ ۳: جذب مواد؛ و ۴: فراهمی زیستی.

نکته جالب دیگر درباره کی‌لیت این است که وقتی کی‌لیت وارد بدن می‌شود از طریق فرایندی که اصطلاحا «انتقال فعال» نامیده می‌شود به سلول‌ها رسانده می‌شود. مواد معدنی به اشکال مختلف جذب می‌شوند. و در بسیاری موارد این مواد معدنی از طریق فرایندی به نام «انتقال دوارزشی مواد معدنی» جذب می‌شوند. این فرایند مثل درب‌های گردان عمل می‌کند. مواد مختلف در عبور از این درب‌ها با رقابت شدیدی روبرو هستند. وقتی به یک درب گردان می‌رسید باید صبر کنید که نوبت‌تان شود. ولی مواد معدنی کی‌لیتی از مسیری دیگر استفاده می‌کنند. به این ترتیب، این مواد پشت درهای گردان گیر نمی‌افتند. موادی که پشت این درها منتظر می‌مانند گاه توسط مواد دیگر جذب می‌شوند و به این ترتیب نمی‌توانند وارد سلول‌ها شوند. ولی مواد معدنی کی‌لیتی لزوما از طریق این درها وارد نمی‌شوند. آنها از در دیگری که مخصوص آنها است وارد می‌شوند. به این ترتیب، با رقابت کمتری مواجه می‌شوند و به راحتی در بدن جذب می‌شوند. به همین دلیل است که کی‌لیت‌ها فوق‌العاده هستند.

فوراور کلسیم، علاوه بر داشتن کلسیم و منیزیم با میزان جذب بالا، حاوی مواد معدنی کمیاب مثل روی، مس، و منگنز است.

روی نقش بسیار مهمی در رشد بدن دارد و مس و منگنز برای دستگاه ایمنی بسیار مهم هستند و بین سلول‌ها ارتباط ایجاد می‌کنند.

مجله تغذیه (ژورنال آو نوتریشن) پژوهشی دوساله و کنترل‌شده را منتشر کرده که در آن پژوهش‌گران و شرکت‌کنندگان از روش درمانی مورد استفاده بی‌اطلاع بوده‌اند. این پژوهش تاثیرات مکمل‌های کلسیم دارا یا فاقد مواد معدنی کمیاب را بر کاهش تراکم استخوان در زنان در دوران یائسگی بررسی کرده است.

در گروهی که داروی بی‌اثر مصرف کرده‌اند کاهش تراکم استخوان نسبت به میزان پایه ادامه پیدا کرده است. در گروهی که فقط کلسیم مصرف می‌کرده‌اند، کاهش تراکم استخوان قدری کندتر شده است. اما کاهش تراکم استخوان در گروهی که هم کلسیم مصرف می‌کرده‌اند و هم مواد معدنی کمیاب، متوقف شده است.

همچنین مقدار ویتامین د در فوراور کلسیم افزایش یافته است. در واقع، برای رسیدن به مقدار بهینه جذب کلسیم، میزان ویتامین د در این محصول دو برابر شده است. فوراور کلسیم حاوی ویتامین د به شکل کوله‌کلسیفرول است. این شکل از ویتامین د به همراه ویتامین ث دستگاه ایمنی را تقویت کرده و مواد غذایی مهم را برای تولید کلاژن، استخوان، و غضروف در بدن فراهم می‌کند. همچنین، برای بهبود سلامت استخوان، مواد معدنی کمیابی مثل روی، منگنز، و مس به شکل کی‌لیتی به این محصول اضافه شده‌اند.

مهم‌ترین ایرادی که مصرف‌کنندگان به فوراور کلسیم گرفته‌اند اندازه قرص‌های آن است. این قرص‌ها برای خیلی از مصرف‌کنندگان خیلی بزرگ بوده‌اند. ما به این اعتراض توجه کردیم. قرص‌های جدید فوراور کلسیم کوچک‌تر و بلعیدن آن آسان‌تر است. بنابراین، محصول جدید و اصلاح شده فوراور کلسیم که حاوی کلسیم و منیزیم است به گونه‌ای طراحی شده که جذب آن در بدن بهتر و مصرف آن برای مصرف‌کننده راحت‌تر است و مشکلات کمتری ایجاد می‌کند. در واقع، میزان کلسیمی که با مصرف فوراور کلسیم در بدن جذب می‌شود دو برابر میزان کلسیم با مصرف همین مقدار از دیگر محصولات رقیب در بازار است. ما با به کار گرفتن بهترین و مطلع‌ترین کارشناسان، تمام تلاش خود را می‌کنیم تا به محصولی برسیم که بیشترین اثربخشی را داشته و طبیعی‌ترین، سالم‌ترین، و منحصر به فردترین مواد را در خود داشته باشد.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *